Operácie brušných a slabinových prietrži

Prietrž (hernia)

Prietrž (ľudovo „pruh“) odborne hernia je oslabenie alebo natrhnutie brušných svalov, ktoré umožní tukovým tkanivám alebo orgánom, ako sú črevá, vytlačiť sa cez oslabené miesto.  V mieste oslabenia sa vydúva obsah dutiny brušnej vo vaku, ktorý je vytvorený pobrušnicou. Najčastejšie sa prietrže môžu vyskytovať v slabinách (hernia inguinalis), pod slabinou – stehnová prietrž (hernia femoralis), v pupku (hernia umbilicalis), ale predovšetkým v brušnej stene (hernia ventralis). Časté sú aj prietrže v jazvách po operácii.

Operačný postup:

Princípom operácie je zlikvidovanie vaku (najčastejšie jeho resekcia)  a potom spevnenie oslabenie steny plastikou. Plastika sa robí buď zošitím vrstiev steny alebo sa defekt steny vystuží vložením syntetickej sieťky. O spôsobe operácie rozhodne chirurg individuálne podľa nálezu pri operácii.

Laparoskopická operácia hernie – pri tejto procedúre sa vkladá sieťka cez dutinu brušnú pred pobrušnicu do miesta oslabenia. Laparoskopická operácia hernie sa uskutočňuje cez  tri malé rezy v brušnej stene. Výkon je realizovaný miniinvazívnou technikou v dutine brušnej, kde sa odpreparuje vak pruhu a na defekt v brušnej stene sa fixuje sieťka. Operácia trvá približne 30 – 60 minút. Stehy sa vyberajú na 8. – 10. pooperačný deň. Výhodou metódy je vzhľadom na miniinvazívny prístup zväčša bezbolestný priebeh a rýchlejšia rekonvalescencia.

Komplikácie:

Ako po každej operácii, sa môžu vyskytnúť komplikácie ako krvácanie v rane, hojenie rany so zápalom, roztrhnutie plastiky a recidíva prietrže, pooperačné bolesti z možného poranenia nervu, neprijatie cudzorodého materiálu v prípade použitia sieťky. Percento výskytu je malé, ale úplne sa vylúčiť nedajú.

Pooperačný priebeh:

Bezprostredne po operácii prevezú pacienta na pooperačnú izbu a na niekoľko hodín mu môžu vnútro žilovo podávať tekutiny a lieky proti bolesti. V pooperačnom období môže prijímať tekutú stravu 2-3 hodiny po ukončení zákroku (ak nebude mať napínanie na dávenie v rámci reakcie na anestéziu – individuálna reakcia). Ďalšie dni môže prejsť na normálny stravovací režim. Po operácii pri nekomplikovanom priebehu odchádza pacient domov do 24 hodín. Predtým ako pacienta prepustia do domáceho prostredia, sa zamestnanci uistia, že môže jesť, piť, močiť a chodiť. Pacientom doporučujeme odvoz zo zariadenia realizovaný najbližšími príbuznými alebo blízkymi osobami. V rámci komplexnej pooperačnej starostlivosti sa vo všeobecnosti odporúča, aby boli pacienti opatrní pri kúpaní alebo sprchovaní, aby si počas niekoľkých dní nenamočili miesto operačného rezu. Je tiež veľmi dôležité zabrániť zápche, čo by mohlo zvýšiť tlak na operačnú ranu. Po návrate domov sa môžu pokúsiť pomaly a zľahka o návrat k svojim bežným denným aktivitám. Avšak pacienti by sa mali vyvarovať nadmernej záťaži, ako je zdvíhanie ťažkých predmetov, počas štyroch až šiestich týždňoch po operácii. Pacient prichádza na kontrolu 24 hodín od operácie. Dĺžka práceneschopnosti je individuálna, trvá približne 2 – 4 týždne. Plné zotavenie môže trvať od 1-6 týždňov, čo závisí od rozsahu vykonaného zákroku. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí ako od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca tak i od svedomitosti prístupu pacienta.

Pridaj komentár