Laparoskopická operácia slepého čreva

Slepé črevo – červovitý prívesok ( appendix ), sa nachádza ako slepo ukončený útvar na začiatku hrubého čreva, pričom väčšinou je uložené v pravej bedrovej jame. Zápal červovitého výbežku slepého čreva patrí medzi náhlej príhody brušnej. Týmto slovným spojením označujeme ochorenia dutiny brušnej, ktoré vznikajú náhle a majú tú vlastnosť, že pokiaľ nie sú rýchlo liečené, môžu viesť aj k smrti pacienta. Zápal slepého čreva môže byť akútny alebo tzv. chronický ( dlhodobé opakované dráždenie ). Pri chronickom zápale slepého čreva je laparoskopická apendektómia (odstránenie apendixu) jednoznačne doporučená nielen pre kozmetický efekt, ale aj pre jednoznačne lepšie možnosti revízie dutiny brušnej a malej panvy.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu operovanej oblasti, podľa potreby vyholenie operačného poľa. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie pacient/ka nesmie 6 hodín pred výkonom jesť, piť, na operáciu prichádza s interným predoperačným vyšetrením.

Postup:

Pri operácii leží pacient na chrbte. Najprv sa z rezu nad pupkom ihlou napustí dutina brušná oxidom uhličitým. Potom sa zavedie špeciálna kamera a pomocou ďalších dvoch rezov 5-12mm prenikne do dutiny brušnej špeciálnymi nástrojmi, ktorými sa vyhľadá appendix, harmonickým skalpelom sa oddelí od vyživujúcich ciev, na báze sa uzavrie klipom a zresekuje (odstráni) sa. V priebehu operácie môže dôjsť k situácii, kedy je nutné operáciu zmeniť na otvorenú – napríklad neprehľadnosť operačného poľa pre rozsiahle zrasty, prípadne nález, ktorý nie je možné ošetriť laparoskopicky.

Pooperačný priebeh:

Bezprostredne po operácii prevezú pacienta na pooperačnú izbu a na niekoľko hodín mu môžu vnútro žilovo podávať tekutiny a lieky proti bolesti. V pooperačnom období môže prijímať tekutú stravu 2-3 hodiny po ukončení zákroku (ak nebude mať napínanie na dávenie v rámci reakcie na anestéziu – individuálna reakcia). Ďalšie dni môže prejsť na normálny stravovací režim. Po operácii pri nekomplikovanom priebehu odchádza pacient domov do 24 hodín. Pred odchodom do domácej liečby je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojím chirurgom si dohodne termín ďalšej kontroly (spravidla na druhý deň) resp. termín odstránenia stehov (tie sa odstraňujú zvyčajne na 7. až 10. deň). Pre nerušené hojenie rany je vhodné sa vyhýbať niekoľko týždňov väčšej fyzickej námahe. V rámci komplexnej pooperačnej starostlivosti sa vo všeobecnosti odporúča, aby boli pacienti opatrní pri kúpaní alebo sprchovaní, aby si počas niekoľkých dní nenamočili miesto operačného rezu. Nástup do zamestnania po operácii je individuálny, zvyčajne o 2-3 týždne.

Komplikácie:

Výskyt komplikácii nebýva vysoký, ale úplne sa im vyhnúť nedá. Sú to krvácanie, infekcia a hnisanie v rane alebo brušnej dutine (prejaví sa nadmernou bolesťou v rane, horúčkou), keloidná jazva, tvorba zrastov. Nechcené poranenie iných orgánov ak vznikne, si zväčša vyžaduje reoperáciu.

Pridaj komentár