Konizácia je diagnostická a terapeutická metóda používaná na zisťovanie a liečbu abnormalít krčku maternice. Je tiež známa pod pojmom kónusová biopsia. Zákrok sa vykonáva pri podozrivom alebo patologickom výsledku onkocytologického steru z krčka maternice, alebo ako plastická úprava krčka. Podstatou zákroku je odstránenie chorej časti krčka maternice skalpelom, alebo elektrickou slučkou.
Typy konizácie:
- Laserová – zmenené tkanivo sa odstráni (odparí) pomocou laseru.
- Excízia vysokofrekvenčnou elektrickou sľučkou – LEEP metóda – zmenené tkanivo sa odstráni pomocou malej drôtenej „kľučky“. Pri reze sa využíva energia, ktorá tepelne nepoškodzuje krčok maternice. Dnes je najčastejšie využívanou metódou. Táto metóda je vhodná pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti tehotenstvo.
- Konizácia nožom – skalpelom – robí sa len vtedy, ak poškodené tkanivo zasahuje vysoko do kanálu maternice. Táto metóda je nevýhodná, pokiaľ žena plánuje v budúcnosti otehotnieť. Pacientka ostáva po zákroku niekoľko dní v nemocnici.
- Kryoterapia – zmenené tkanivo sa zmrazí a tým odstráni. Táto metóda však vyžaduje dlhé hojenie, preto sa využíva len výnimočne.
Predoperačná príprava:
Samotný výkon nevyžaduje špeciálnu prípravu. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, pričom je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientkám neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). 2 – 3 týždne pred zákrokom je potrebné vysadiť hormonálnu antikoncepciu, z dôvodu zníženia pooperačného rizika tromboembolickej choroby. V deň operácie pacientka nesmie 6 hodín pred výkonom jesť ani piť.
Postup:
Výkon sa realizuje v celkovej anestéze v dĺžke trvania cca 13 minút. Po dezinfekcii rodidiel sa pomocou LEEP sľučky (plochý nástroj v tvare hríbika, ktorý reže pomocou elektrického prúdu) odstráni malá časť krčka maternice a odošle sa na histologické vyšetrenie. Z krčka maternice sa špeciálnou kyretou odoberie vzorka a krvácanie sa zastaví elektrokoagulačnou guľkou (špeciálny nástroj na zastavovanie krvácania). Krčok maternice sa po výkone podľa potreby plasticky upraví vstrebateľnými stehmi.
Pooperačný priebeh:
Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacientka opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domácej liečby je každá pacientka poučená o svojom zdravotnom stave a so svojím chirurgom si dohodne termín ďalšej kontroly (spravidla na druhý deň). Po výkone je nutné dodržiavať oddychový režim, pokoj na lôžku, vyvarovať sa dvíhaniu ťažkých bremien, vhodné je len sprchovanie nie kúpanie, vyvarovať sa správaniu, ktoré by viedlo k rozkrvácaniu, resp. zaneseniu infekcie (nepoužívať menštruačné tampóny, vaginálne výplachy, obmedziť pohlavný styk aspoň po dobu 3 – 4 týždňov). Práceneschopnosť trvá asi 2 týždne.
Komplikácie:
Sú veľmi zriedkavé. Medzi komplikácie, ktoré môžu nastať po tejto operácii zaraďujeme krvácanie. Tkanivo krčka maternice je špecifické tkanivo akoby s hubovitou štruktúrou a hojenie ciev v ňom prebieha trochu odlišným spôsobom ako v mäkkých tkanivách iných orgánov. Preto lekári špeciálne upozorňujú na potrebu opatrnosti v pooperačnom období a pripravujú pacientky aj na možnosť takejto komplikácie.