Ochorenia konečníka (trhliny, zlatá žila)
Trhlina konečníka (fissura ani)
Jedná sa o natrhnutie sliznice konečníka najčastejšie po tvrdej stolici, zápche, ktoré sa po neúspešnej konzervatívnej liečbe rieši operačne. Podmieňujúcimi faktormi vzniku trhliny konečníka sú predovšetkým nesprávne zloženie stravy, sedavý spôsob života, málo pohybu, nedostatočná hygiena konečníka, vysoký tlak zvierača. Podľa priebehu rozlišujeme akútnu a chronickú fissuru. Akútna je trhlina s ostrými okrajmi a s ružovou spodinou. Chronická je trhlina s hypertrofickými (zväčšenými) okrajmi, belavou spodinou, obvykle je prítomný výrastok na okraji, tzv. strážny polyp. Fissury bývajú dlhé od niekoľko mm do 3 cm a široké do 1,5 cm.
Príznaky:
Trhlina konečníka je sprevádzaná krvácaním rôzneho rozsahu, bolestivosťou pri stolici a následným zadržiavaním stolice, svrbením konečníka a prímesou hnisu v stolici.
Liečba:
Základom liečby análnych fisúr je konzervatívna liečba. Podstatou je úprava diétneho režimu s cieľom zabezpečiť mäkkú a pravidelnú stolicu. V potrave je potrebné zaistiť dostatočný príjem vlákniny a tekutín. Vo všeobecnosti sa doporučuje vykonávať po stolici sedavé kúpele v teplej vode, nevyhnutnosťou je zvýšená hygiena v oblasti konečníka, aby sa predišlo rozvoju infekcie alebo vzniku hnisavého ložiska. V prípade potreby môže byť nasadená medikamentózna liečba (rôzne čípky či krémy).
Chirurgická liečba spočíva vo vyrezaní trhliny podľa jej typu. Cieľom chirurgickej liečby je zníženie napätia vnútorného zvierača konečníka manuálnou dilatáciou a sfinkterotómiou (narezanie vnútorného zvierača). Ide o krátko trvajúci zákrok (trvá približne 15 až 40 minút), obvykle v krátkej celkovej anestéze.
Predoperačná príprava:
Operácia si vyžaduje prípravu čreva. Jeden deň pred operáciou sa odporúča tekutá strava. V deň operácie je potrebné klásť veľký dôraz na hygienu konečníka. Pre možnosť zvýšeného krvácania po konzultácii s lekárom sa pacientom neodporúča užívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).
Pooperačný priebeh:
Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domáceho liečenia je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojim ošetrujúcim lekárom si dohodne termín preväzu (zväčša na druhý deň po zákroku). Nasledujúce 3-4 dni sa odporúča práceneschopnosť, telesné šetrenie a domáce liečenie. V rámci komplexnej pooperačnej starostlivosti odporúčame vlažné sedavé kúpele (najlepšie kamilkové, prípadne v dubovej kôre). Prvá stolica po operácii môže byť sprevádzaná miernou bolestivosťou a minimálnym krvácaním. Po každej stolici je nutné dodržiavať dôkladnú hygienu. Dĺžka rekonvalescencie je individuálna a závisí aj od veľkosti fisúr.
Hemoroidy
Normálnou súčasťou konečníka je žilový pletenec nazývaný hemoroidálny pletenec. Tento pletenec žíl je denne vystavovaný obrovskému tlaku pri stolici a preto častokrát dochádza k postupnému až úplnému oslabovaniu týchto žíl. Takýmto spôsobom vzniká ochorenie, ktoré sa nazýva hemoroidy, ľudovo povedané „zlatá žila“. Hemoroidy patria medzi často sa vyskytujúce ochorenia. Vo veku nad 50 rokov postihujú polovicu obyvateľstva. Hemoroidálne ochorenie má cyklický charakter. Pacienti s dlhoročnými problémami udávajú striedanie obdobia s obtiažmi, ktoré trvajú niekoľko dní až týždňov a obdobia relatívneho pokoja. Je zrejmé, že i keď obtiaže vymiznú, ide len o dočasné trvanie.
Priebeh ochorenia je sprevádzaný štyrmi štádiami:
Prvé štádium je charakterizované svrbením, pálením a krvácaním po stolici. Pri druhom štádiu sa spomínajú výraznejšie príznaky, ako sú nadúvanie jednotlivých uzlov pri stolici, tzv. prolaps uzlov /vyklenutie uzlov/. Vyklenuté uzly sa sami reponujú dovnútra. Tretie štádium je komplikované, prolaps uzlov si pacient musí sám zatlačiť alebo je trvalo prolabovaný a prejavuje sa sekréciou hlienu, krvou na prádle a zápalovými komplikáciami s opuchom. Štvrté štádium je charakterizované už prakticky trvalým krvácaním prolabovaných hemoroidov, trhlinami sliznice a môže sa vyskytnúť perianálny absces (ohraničené hnisavé ložisko v okolí konečníka).
Rozlišujeme vnútorné a vonkajšie hemoroidy:
- Vnútorné – objavujú sa pri vchode análneho kanála
- Vonkajšie – vznikajú okolo análneho kanála
Príčiny vzniku:
Príčina vzniku hemoroidov je multifaktoriálna. Medzi najčastejšie príčiny patria: zápcha, genetická predispozícia, sedavé zamestnanie, gravidita, nádory v malej panve.
Predoperačná príprava:
Operácia si vyžaduje prípravu čreva. Dva dni pred výkonom sa doporučuje tekutá strava. Jeden deň pred výkonom treba vypiť preparát X prepp (o 13,00 hod) a dostatok tekutín – cca 3 litre. V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu konečníka. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).
Liečba hemoroidov:
Samotnému zákroku predchádza rektoskopické /prístrojové/ vyšetrenie konečníka a určenie štádia hemoroidov, eventuálne vylúčenie iných možných príčin krvácania ako sú polypy, cievne malformácie, divertikuly či nádory. Pri prvých dvoch štádiách sa odporúča symptomatická konzervatívna liečba: úprava životosprávy, starostlivosť o pravidelnú mäkkú stolicu, krémy, čípky, z liekov venotoniká. V treťom a štvrtom štádiu je jednou z najúspešnejších možnosti osvedčená chirurgická liečba.
Najmodernejšími postupmi používanými v liečbe hemoroidov sú liečba LASEROM alebo HALL Dopplerovou metódou.
Laserová liečba je pokrokovou metódou v liečbe hemoroidov. Výhody použitia laseru:
- tenký laserový lúč minimálne poškodzuje okolité tkanivo, odstráni hemoroid za súčasného ošetrenia jeho miesta
- okamžité zastavenie krvácania
- dochádza k menšiemu opuchu
- minimalizácia bolesti, pomerne rýchlejšie hojenie a tým skrátenie rekonvalescencie
- odstránenie všetkých hemoroidov naraz
Hall dopplerová metóda – Hemoroid Arthery Ligation čiže podväz hemoroidálnej tepny, bola vyvinutá v roku 1995 Dr. Morinagom v Japonsku. Pri tejto metóde je vložená do konečníka sonda s miniatúrnym dopplerovým ultrazvukovým prístrojom a zvukový signál umožňuje chirurgovi určiť presnú lokalitu hemoroidálnej tepny. Chirurg cielene podviaže túto tepnu a pokračuje v podväze ďalších tepien (3 až 5-krát). Vzhľadom k tomu, že steh nie je umiestnený v otvore konečníka, kde je veľká inervácia, ale je umiestnený vyššie v konečníku, kde nie sú takmer žiadne nervové zakončenia, celý priebeh liečby je prakticky bezbolestný. Výhody použitia Hall dopplerovej metódy:
- rýchla identifikácia koncových vetiev hemoroidálnej tepny
- presné podviazanie
- okamžitý dôkaz potvrdenie podviazania
- minimalizácia bolesti
- 90% úspešnosť
- minimalizácia komplikácií
- krátka doba operačného výkonu
Pooperačný priebeh:
Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domáceho liečenia je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojim ošetrujúcim lekárom si dohodne termín preväzu (zväčša na druhý deň po operácii). V rámci komplexnej pooperačnej starostlivosti odporúčame vlažné sedavé kúpele (najlepšie kamilkové, prípadne v dubovej kôre). Prvá stolica po operácii môže byť sprevádzaná miernou bolestivosťou a minimálnym krvácaním. Po každej stolici je nutné dodržiavať dôkladnú hygienu. Dĺžka rekonvalescencie je individuálna a závisí aj od štádia a veľkosti hemoroidov.