Plastická operácia prsníka
Zväčšenie pŕs – augmentácia
Plastická operácia zväčšenia prsníkov je jedným z najbežnejších zákrokov v rámci plastickej chirurgie. Augmetácia prsníkov alebo odborne nazývaná augmentačná mammaplastika je spôsob zväčšenia prsníkov pomocou prsníkových implantátov. Pre chirurgické zväčšenie prsníkov sa ženy môžu rozhodnúť z rôznych dôvodov. Často medzi ne patrí pocit nedostatočne vyvinutých prsníkov, rozdielna veľkosť, či zmeny tvaru ženských prsníkov po tehotenstve, výraznom schudnutí, či v dôsledku starnutia. Niekedy je zákrok potrebný na navrátenie tvaru prsníkov v prípadoch, kedy bol prsník alebo jeho časť odstránená zo zdravotných dôvodov, napríklad po rakovine prsníka. Zväčšenie prsníkov pomocou prsných implantátov môže prispieť k proporcionálnejšej postave a zlepšiť sebavedomie žien.
Predoperačná príprava:
Na všetky Vaše otázky v súvislosti s podstúpením zákroku na zväčšenie prsníka Vám odpovieme v rámci osobnej konzultácie, ktorá bude predchádzať finálnemu rozhodnutiu, či podstúpiť operáciu a v akej miere. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, pričom je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie, ktoré je v tomto prípade doplnené o mamografické vyšetrenie alebo ultrazvuk (sonografiu) pŕs. Zväčšenie pŕs je možné vykonať len v tom prípade, ak budú výsledky týchto vyšetrení v poriadku. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientkam neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie nesmie pacientka 6 hodín pred výkonom jesť ani piť.
Postup:
Zväčšenie prsníkov sa vykonáva vložením prsníkového implantátu buď pod prsnú žľazu alebo pod hrudný sval, eventuálne kombináciou týchto metód. Alternatívnou možnosťou je použitie vlastného tuku z inej časti tela na zväčšenie prsníkov. Rezy sú vykonávané tak, aby boli umiestnené na miestach, kde sú najmenej nápadné, pod prsníkom v ryhe, v podpazuší alebo na dolnom okraji dvorca. Rez je často menší ako 4 cm. Po urobení rezu chirurg vytvorí dutinu, do ktorej sa vloží implantát. Pred vložením definitívneho implantátu sa vkladá do dutiny sizer (gumový implantát, ktorý sa dá doplniť na rôzny objem). Tento má za úlohu potvrdiť správnosť vybraného implantátu. Po vložení implantátu sa rany zvyčajne zošijú vnútorným vstrebateľným stehom, ktorý sa po niekoľkých týždňoch rozpustí. Posledným krokom je zavedenie drénu na odvádzanie krvi či prípadnej sekrécie a zašitie okrajov rany. Kožný steh vyberáme približne 12 až 14 dní po operácii.
Pooperačný priebeh:
Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacientka opustiť zdravotnícke zariadenie do 24 hodín. Prsia sú po operácii obalené gázovými obväzmi alebo sa použije chirurgická podprsenka. Následne dostane každá pacientka kompresnú podprsenku eventuálne aj prsný pás, ktorý je nevyhnutý nosiť po dobu 4-8 týždňov. Pooperačné krvácanie sa odvádza pomocou drénov, ktoré sa vo väčšine prípadov odstráni na ďalší deň. Tesne po operácii sa môže objaviť určitá zmena farby a opuchnutie prsníkov, ktoré po čase vymiznú. Väčšina zvyšného opuchnutia sa vstrebe v priebehu mesiaca. V niektorých prípadoch (rozhoduje chirurg) je zaužívané preventívne podávanie antibiotík vzhľadom na zvýšené riziko vzniku infekcie v prítomnosti cudzieho telesa. Po zväčšení prsníkov sa obvykle môže pacientka vrátiť do práce už o niekoľko dní v závislosti od typu činností vyžadovaných v zamestnaní. Fyzickým činnostiam by sa však mala vyhýbať najmenej prvé dva týždne po operácii.
Nemala by nič zdvíhať, tlačiť ani ťahať, a nemala by vykonávať žiadnu namáhavú činnosť ani otáčať hornou časťou tela. Minimálne jeden týždeň po operácií sa nesmie riadiť motorové vozidlo.
Komplikácie:
Ako každá operácia, aj zväčšenie prsníkov prináša so sebou určité riziká. Okrem všeobecných operačných komplikácií (infekcia, krvácanie, tvorba hypertrofických alebo keloidných jaziev) je nutné spomenúť aj komplikácie typické konkrétne pre túto operáciu. Najčastejšie ide o vznik kapsulárnej kontraktúry a vypudenie implantátu. Kapsulárna kontraktúra je naojobávanejšou komplikáciou tejto operácie. Ide o sťahovanie vytvorenej väzivovej kapsy. Táto komplikácia sa prejaví bolestivosťou prsníka, jeho tvrdnutím či zmenou jeho konzistencie. Vytvorenie dostatočne veľkej kapsy na uloženie implantátu a použitie texturovaných implantátov znižujú riziko vzniku kapsulárnej kontraktúry. Riešením tejto komplikácie je chirurgické uvoľnenie kontraktúry, premiestnenie či dokonca odstránenie implantátu.