Plastika skríženého väzu
Kolenný kĺb je najväčší a najkomplexnejší kĺb v ľudskom tele. Jeho funkcia závisí od štyroch väzov a niekoľkých svalových šliach. Na bočných stranách kolena sa nachádzajú dva väzy: vnútorný a vonkajší postranný väz a dva skrížené väzy v strede kolena predný skrížený väz a zadný skrížený väz. Predný skrížený väz spája prednú časť holennej kosti so zadnou časťou stehennej kosti, čím zabraňuje posunu predkolenia dopredu. Jeden z najbežnejších spôsobov poranenia predného skríženého väzu je priamy náraz do kolena, čo sa stáva pri športe, najmä pri futbale, pri páde na lyžiach, pri basketbale a volejbale. Pri jeho poškodení pacient pociťuje vykĺbenie kolena s počuteľným prasknutím.
Predoperačná príprava:
Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu operovanej oblasti. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie pacient/ka nesmie 6 hodín pred výkonom jesť, piť, na operáciu prichádza s interným predoperačným vyšetrením.
Postup:
Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Samotné rozhodnutie pre operáciu plastiky predného skríženého väzu závisí od rozsahu poškodenia (úplné roztrhnutie väzu), klinického stavu nestability, ťažkostí a fyzických nárokov pacienta. Dnes existujú dve hlavné metódy plastiky skríženého väzu.
- Šľacha pod jabĺčkom – patelárna šľacha – BTB
Pri tejto operačnej technike sa odoberá stredná časť šľachy pod jabĺčkom s dvomi kostnými bločkami. Jeden bloček z kolenného jabĺčka (pately) a druhý z kosti predkolenia (tibie). Odobratá asi 10 cm dlhá a 9 mm široká šľacha sa upravuje v miestach kostných bločkov. Tento monoštep sa zavádza do kolena na pôvodné miesto originálneho predného skríženého väzu a následne sa v kolene pevne zafixuje. Časom prechádza histologickou prestavbou a vhojením do jednotlivých kostí. Takto vzniká asi po 6. mesiacoch takmer plnohodnotná náhrada pôvodného rozhrnutého väzu.
- HAMSTRING – STGR technika
Pri tejto operačnej technike sa odoberajú dve šľachy zo skupiny priťahovačov stehna – hamstringov. Jedna šľacha zo svalu m. semitendinosus a druhá z m. gracilis. Skratka – STGR (SemiTendinosus GRacilis). Odobrané šľachy – štepy sa potom zavádzajú do kolena pod artroskopickou kontrolou na pôvodné miesto pôvodného predného skríženého väzu cez predvŕtané kostné kanály v píšťale a v stehennej kosti. Potom sa v kolene fixuje pomocou vstrebateľných skrutiek alebo špeciálnych pinov. Časom prechádza histologickou prestavbou a vhojením do jednotlivých kostí. Takto vzniká po asi 6. – 8. mesiacoch takmer plnohodnotná náhrada pôvodného rozhrnutého väzu.
Pooperačný priebeh:
Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie. Pred odchodom do domáceho liečenia je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojim ošetrujúcim lekárom si dohodne termín preväzu (zväčša na druhý deň po operácii).
Pri prvej kontrole (zvyčajne 8-10. pooperačný deň) sa odstránia stehy a skontroluje sa operačná rana. V tomto období sa na odľahčenie operovanej končatiny používajú barle. Pri pohybe a spánku je nutná pooperačná ortéza. Operované koleno je vhodné chladiť. Zvyčajne 6 týždňov od operácie začíname s plným rozsahom pohybu v operovanom kolene, ak operatér neurčí inak. Používanie ortézy sa končí na 10-14. deň. Barly sa používajú 3-4 týždne. Potom možno operovanú končatinu zaťažiť ležérnou chôdzou. Plná športová zaťaž sa povoľuje na 6–7 pooperačný mesiac.
Komplikácie:
Ako každá operácia, aj plastika predného skríženého väzu má svoje komplikácie. Medzi ne zaraďujeme infekciu rany, štepu, kolena, krvácanie operačnej rany, pretrhnutie štepu, obmedzenie hybnosti kolena (kyklop fenomén), regionálne výpadky kožnej citlivosti, nefunkčná plastika, odvápnenie kosti (Sudeckova osteodystrofia). Svetové štatistiky udávajú výskyt komplikácií v rozmedzí 5 – 10 %.